V roku 2019 si slovenský spevák Robo Papp a jeho manželka Veronika otvorili kaviareň. Pandémia však ich podnikateľské plány prekazila a na jeseň 2020 museli prevádzku zatvoriť. Manželia sa však nevzdali a v kávovom biznise sa rozhodli pokračovať.
Po úspešnej crowdfundingovej kampani sa im podarilo získať financie na dovoz výberovej kolumbijskej kávy a spustenie vlastného e-shopu. Spôsob fungovania ich nového konceptu však vzbudzuje otázky.
Projekt Veve's cafe funguje v takzvanom „klubovom režime v rámci slobodného hospodárenia“. Zákazník sa automaticky stáva členom klubu, platí „členské príspevky“ namiesto ceny za tovar, a celý systém funguje mimo štandardných daňových a účtovných povinností.
Daňoví experti označujú takéto kroky za jednoznačné obchádzanie zákonov. Naša redakcia sa rozhodla zistiť o tejto nezvyčajnej forme podnikania viac.
Pofidérne hnutie
Takýto model je prepojený s kontroverzným Medzinárodným mierovým hnutím Jarilo a Spoločenstvom prehlásených živých Človekov zo Slovenska, Čiech a Moravy. Táto skupina chápe ľudí ako suverénnych „Človekov“, nad ktorými štát nemá žiadnu moc a neuznáva jeho autoritu.
Vyznávačmi tejto ideológie sú aj Pappovci, aj keď sami tvrdia, že nie sú priamo členmi spoločenstva. „Vnútorne chápeme, že sme systémom boli degradovaní z Človeka na fyzickú osobu. Od nevzdelaných ľudí sme už počuli o tomto spoločenstve, že je sektou, čo každý, čo i len trošku vzdelaný človek disponujúci bežne prístupnými informáciami, musí považovať za úplnú dezinformáciu,“ reagoval Robo Papp na otázku, či sú spolu s manželkou členmi hnutia.